Využití probiotik v léčbě dětských průjmů

7.11. 2011

Již od antiky lidé využívají různé mléčné výrobky  zejména fermentované k zlepšení trávení a k prevenci  nebo léčbě infekcí.

Ve střevě člověka bylo dosud zjištěno asi  400 druhů bakterií, které mají  několik funkcí: zajišťují ochranu sliznice, aby se v ní neusídlily bakterie vyvolávající různé nemoci, dále ovlivňují střevní pohyby,  trávení žlučových kyselin,  ovlivňují  střevní imunitní systém. Dalo by se tedy shrnout, že  mít zdravé bakteriální osídlení střeva je důležité pro celkové zdraví, dlouhověkost.

Léčba probiotiky patří do alternativní terapie. Používání probiotik je podloženo řadou studií, které byly prováděny v in vitro/ v laboratoři/ i v klinických studiích.

Co jsou to probiotika?

Živé mikroorganismy,  které v přiměřeném množství příznivě ovlivňují zdravotní stav jedince.Mezi probiotické kmeny patří: Lactobacillus, Bifidobacterium, Escherichia, Enterococus, Bacillus, Streptococcus, i kvasinka Saccharomyces. Některé výrobky obsahující probiotika jsou registrované  v ČR jako léčiva jiné jako potravinové doplňky. Aby byly probiotika účinná a bezpečná, musí být podávány v živé podobě, musí být použita taková, která jsou  bezpečná i ve vysokých dávkách, musí být odolná k žaludečné kyselině a trávicím enzymům, k většině antibiotik. Podle MUDr. Bronského většina probiotických menů využívaných v klinické praxi odpovídá bakteriím, které za normálních okolností běžně osídlují trávicí trakt člověka.  Léčba probiotiky je tedy bezpečná a riziko vzniku komplikací extrémně nízké.  Zvýšené opatrnosti při podávání probiotik  je třeba u nedonošených dětí a dětí léčených kortikoidy.

Probiotika mají účinek :

1.preventivní:  prevence průjmů po léčbě antibiotiky, prevence průjmu cestovatelů do exotických zemí.

2. léčebný: léčba  akutních i chronických průjmovitých onemocnění dětí i dospělých,  průjmy pacientů s AIDS.  Byl prokázán příznivý efekt na snížení frekvence průjmů u pacientů s Crohnovou chorobou.

Jasně prokázané účinky probiotik klinickými studiemi:

Akutní gastritida ( zánět žaludku se zvracením), průjmy spojené s Clostridium difficicile, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba.

Co jsou to prebiotika?

Jsou to nestravitelné látky, které ve střevě vytváří vhodné podmínky pro růst důležitých střevních mikroorganismů. Mezi prebiotika patří například laktulóza, inulín.

 Š.B. shrnuto z článku :  Využití probiotik v pediatrii